شرکت آلومراد در سال 1356 براساس نیاز شرکت ها و بازار به رادهای آلومینیومی که جزء مواد اولیه تولید هادی های هوایی می باشد در مجاورت شركت آلومتک تأسیس و راه اندازي گردید. شرکت آلومراد دارای دو خط تولید جهت دو محصول کلیدی در صنایع آلومینیومی می باشد که عبارتند از خط توليد مفتول (راد) آلومينيومي و آلياژي با قطر 9.5 و 12 ميليمتر با ظرفيت 27,000 تن در سال وخط توليد بيلت های آلومینیومی با آلياژهاي مختلف با ظرفيت 10,000 تن در سال.

 از مهمترین دستگاه های موجود در کارخانه آلومراد می توان به کوره ذوب Tilt با ظرفیت42 تن ، کوره ذوب با ظرفیت 20 تن،  2کوره نگهدارنده با ظرفیت 17 تن (Holding Furnace) ، دستگاه ریخته گری، دستگاه نورد گرم، دستگاه کوئیلر،صفحه ريخته گريDC  توليد بيلت عمودی، کوره هموژن و اره بیلت بر اشاره کرد که جهت تولید راد و بیلت به کار می روند.

 

تولید راد

در كارخانة آلومراد، از ذوب شمش های آلومينيومی مناسب در کورهMF و اعمال فرآيند ريخته گري پيوسته شمش ذوزنقه ای شکل تولید و پس از عبور شمش از میان غلطك های دستگاه نورد گرم تحت کاهش سطح مقطع قرار گرفته تا در نهایت به راد آلومینیومی با قطر 9.5 و يا 12 میلیمتر می رسد و پس از جمع شدن راد (راد EC با درجة خلوص 70/99 درصد و يا ديگر آلياژهاي آلومينيومي) بر روي دستگاه كوئيلر آماده استفاده مي گردد؛ وزن کویل های راد تولیدی حدود 2 تن می باشد و به عنوان مواد اوليه توليد هادي بكار مي‌رود . کلیه تست های تولیدی بر اساس روش تست استاندارد ASTM B233 انجام می شود.

سال 1354 :

_ شروع به کار کارخانه آلومراد

 

سال 1379 :

_ دریافت گواهی نامه ایزو 9000 نسخه 1994

_ دریافت گواهینامه فعالیت های تحقیق و توسعه از وزارت صنایع

 

سال 1389 :

_ تولید مفتول (راد) آلیاژی با دانش فنی بومی

 

سال 1392 :

_ تولید راد زیرکونیوم دار جهت تولید هادی پرظرفیت TACSR با دانش فنی بومی

 

سال 1400 :

_ اضافه نمودن بیلت آلومینیومی 5 اینچ به سبد محصولات

 

سال 1401 :

_ اضافه نمودن بیلت آلومینیومی گروه 2000 به سبد محصولات

تولید بیلت

در کارخانه آلومراد، پس از آلیاژسازی مذاب در كوره ی 20 تني در پروسه ی ريخته گري مستقیم عمودي (DC)، همزمان 24 بيلت با طول 6 متر توليد مي شود. شرکت آلومراد در خط توليد بيلت خود توانايي توليد بيلت در تمام گروه آلياژي را دارد.امروزه شرکت آلومراد با توسعه سبد محصولات و همچنین افزایش تولیدات خود، یکی از برترین تولید کنندگان راد و بیلت های آلومینیومی (EC و آلیاژی) در کشور به شمار می رود.